Lélekmódváltás
Önismereti eszközök egy felszabadultabb élethez
Sokan nem értjük még magunkat sem – vajon mi a bajunk, mikor elvileg elégedettek lehetnénk? Úgy látjuk, hogy másoknak sokkal súlyosabbak a gondjaik, miközben azt érezzük, hogy bennünk van a hiba, vagy abban, amit csinálunk, amiért nem tudunk fölszabadultabb életet élni. Pszichológusként tapasztalom, hogy nincs fölmentése senkinek, legyen akármilyen gazdag, legyen bárhány gyereke vagy diplomája: élni mindahányunknak emberpróbáló. Lelkünk állapotát nem lehet úgy összemérni, mint a lábhosszunkat, és nincs traumamérleg sem, amire rárakhatnánk egyikünk vagy másikunk nehézségeit. Nem hibásak vagyunk, hanem köztünk és a fölszabadult élet közt húzódik egy üvegplafon, amit viszont lehetséges áttörnünk! Ha problémáink alábecsülése vagy elfojtása helyett eszközöket használunk, akkor a nehézségeink feleannyira sem fognak nyomni, a belső szabadságunk pedig a duplájára nőhet.
„Herner Dorka a legtörékenyebb pillanatokban képes olyan útravalót adni egy jól irányzott gondolattal, amely három síkon hat egyszerre. Tükröt tart, hogy felismerjük, éppen melyik érzés kerített minket a hatalmába, és vette át az irányítást a gondolataink felett. A saját, személyes történetén keresztül elhiteti velünk, hogy normális dolog esendőnek lenni, sőt érdemes empátiával fordulni saját magunk felé is. Valamint felvisz madártávlatba, hogy beszűkült állapotunkból felemelkedve rálássunk a megoldásokra. Engem ez a csodálatos könyv is pont így vezetett végig a lélekmódváltás labirintusán.”
Al Ghaoui Hesna
Gyerekes gondolatok
önismeret magunkért és gyermekünkért
A Gyerekes gondolatok először hat éve jelent meg, úgy éreztem, ideje kibővítenem. A korábbi szöveget érintetlenül hagytam, viszont kommentálom, hogy ennyi idő távlatából mi látszik, hogy milyen eszközöm vált be hosszú távon is, mire vagyok továbbra is eszköztelen, miről gondolok mostanra már mást. Az élet természetesen új életszakaszokat is hozott – a gyerekek nőttek, kamaszodtak, ketten már fölnőttek, és ki is repültek –, így új írásokat is tartalmaz a kötet. Személyes hangomat megőriztem, továbbra sem tanácsokat osztogatok, hanem egyedi és egyben egyetemleges szülői megéléseimet mutatom. Húsz év anyaságom és pszichológusi tudásom esszenciája ez a könyv. Hiszem és tapasztalom, hogy az önismeret a leghasznosabb szülői eszköz. Bár sokszor egyszerűbb a gyerek működésében látni a problémát, mégis megéri magunkba nézni, mert ha belül rendet teszünk, nagyobb rá az esély, hogy gyermekeink is rendben legyenek.
F. Várkonyi Zsuzsa így ajánlja
„Hát erre a szabadságra lett volna szüksége gyerekként minden leendő szülőnek! Hogy gondolkodhasson, kísérletezhessen, egyszerre lehessen megértő és kritikus saját jó és rossz tapasztalataival szemben. Mert csak akkor tud megértő és kritikus lenni a gyerekeivel szemben is: vagyis veszélytelen szabadságot és belátható szabályokat egyaránt megadni életük indulásához. A Gyerekes gondolatok tankönyv is lehetne, amiből engedélyt nyerhetünk olyan parancsok és tilalmak elvetéséhez, melyeket átgondolás nélkül évtizedek óta kőbe vésett előírásként követtünk – holott csak kudarcot hoztak.”
Palya Bea
A szövegben erő van, szívet rázó őszinteség és sok-sok humor, ami segít jobb élménnyé tenni a hajózást az anyaság időnként háborgó tengerén.
Vekerdy Tamás
Több mint 150 kis “egyperces” sorjázik a remek könyvecskében. Nagyszerű sorokat olvashatunk az ujjszopásról (…), vagy akár a takonyról, vagy a veszekedésről.
Guary Petra
Nagyon sok mindent adott a könyv, elsősorban levett a vállamról nagy adag bűntudatot, önmarcangolást.
Koszorú Keszi Kyry
Bárcsak a most 5 éves nagyobbik fiam születése előtt már olvashattam volna! Talán kevesebb szorongás kísért volna ezidáig.
Németh Ákos
Szeretem benne, hogy hétköznapi dolgokon/helyzeteken keresztül visz mélyebbre. Tartalmas, elgondolkodtató, tanító, mintamutató, és még szórakoztató is.
Bodnár Réka
Rég olvastam ilyen jóízűen! Így is sokat adott, hogy még nincs gyerekem.